Hochei. Cupa Mondială pentru tineret. Belarusii au obținut o a doua victorie devastatoare

La Campionatul Mondial de hochei pentru tineret (Divizia IA), naționala Belarusului a câștigat a doua victorie.

De data aceasta, compatrioții i-au învins pe unguri, cu un scor zdrobitor de 8:2 (5:1, 0:1, 3:0).

Adevărat, la începutul jocului nu a existat nimic care să indice că scorul ar putea fi exact așa la sfârșit – ambele echipe au acționat activ, arătând hocheiul atacant cu viteză mare.

Deja în minutul al treilea, belarusul Alexander Suvorov a deschis scorul, iar patru minute mai târziu, Dmitri Kuzmin a marcat un gol.

Mark Schleckmann a marcat un gol pentru unguri, dar echipa lui Serghei Stas a marcat de trei ori. Și asta e tot în primele douăzeci de minute.

Apropo, după golul adversarilor, echipa belarusă s-a remarcat prin lovituri precise ale lui Alexander Suvorov (de două ori) și Alexander Palchik.

În a doua perioadă, echipa maghiară, grație eforturilor lui Kristof Németh, a reușit să înscrie un alt gol, dar adversarii nu au făcut-o.

În ultimele douăzeci de minute, Vitaly Pinchuk, Valentin Demchenko și Serghei Kuznetsov s-au remarcat prin lovituri precise pentru bieloruși.

Astfel, scorul final al confruntării este 8:2 în favoarea echipei Belarusului, care va înfrunta naționala Letoniei în următorul meci – 15 decembrie.