Hochei. Cupa Mondială Rusia a luptat cu Suedia, SUA au luptat cu Canada

Marți, 21 mai, a avut loc un super meci la Campionatul Mondial de hochei. Echipele Rusiei și Suediei și-au încrucișat bețele.

Scandinavii au suferit aceeași soartă ca toți cei care au căzut sub tăvălugul „mașinii roșii”. Totuși, meciul s-a dovedit a fi foarte distractiv și bogat în goluri.

Rușii au câștigat cu scorul de 7:4. Dar am pierdut prima repriză – 0:1. Dar apoi echipa lui Ilya Vorobyov a preluat complet inițiativa și a început să producă goluri.

Nefiind pierdute niciun meci, rușii au rămas pe primul loc la finalul fazei grupelor cu 21 de puncte. Cehii sunt pe poziţia a doua (18 puncte), suedezii (15) şi elveţienii (12) sunt pe locurile trei şi patru.

Cel de-al doilea meci al serii i-a înfruntat pe americani cu canadienii. Și au pierdut cu scorul de 0:3. Astfel, Maple Leaves a ocupat fruntea clasamentului cu 18 puncte. Urmează echipele Finlandei (16), Germaniei (15) și SUA (14).

În sferturile de finală, echipa rusă se va întâlni cu americanii, cehii vor juca cu germanii, finlandezii cu suedezii, iar echipa canadiană va juca cu hocheiști din Elveția.