Hochei. Echipa Belarusului a pierdut în fața Kazahstanului

În ajunul Campionatului Mondial de hochei, naționala Belarusului a jucat un meci amical cu echipa Kazahstanului.

Echipa lui Mihail Zakharov a pierdut în fața adversarilor cu scorul de 0:2, primind un gol în a doua și a treia repriză.

Adevărat, începutul jocului nu a prevestit un final dezastruos pentru bieloruși. Încă din primele minute au pus presiune activ asupra adversarilor.

Curând, jucătorii de hochei din Kazahstan s-au adaptat acestui stil de joc și au reușit să efectueze mai multe atacuri periculoase.

Cu toate acestea, bielorușii au creat o șansă de gol: Sergei Kostitsyn ar fi putut deschide scorul, dar după șutul său pucul a lovit patina portarului.

În plus. La finalul primei perioade, compatrioții au blocat complet adversarul în jumătatea lor, dar nici un asemenea avantaj total nu a adus niciun rezultat palpabil.

Și în cele douăzeci de minute echipa belarusă a atacat. Dar am ratat-o. Curtis Volk a marcat.

La finalul perioadei, bielorușii au jucat în format cinci la trei, dar nici asta nu i-a ajutat să înscrie pucul.

În a treia perioadă, portarul naționalei Belarusului a capitulat din nou – Darren Dietz a marcat golul.

După meci, adversarii s-au întrecut în lovituri de departajare. De data aceasta, bielorușii s-au dovedit a fi mai puternici – Serghei Kostitsyn a luat golul celeilalte echipe de două ori.

Sâmbătă, 15 mai, naționala Belarusului va juca ultimul meci amical dinaintea Cupei Mondiale. Vor juca din nou cu Kazahstanul.