Hochei. KHL. Dinamo Minsk a fost învinsă acasă de SKA Sankt Petersburg

La Minsk, dinamo locală a jucat ultimul său meci acasă, în cadrul campionatului obișnuit al Ligii de hochei Kontinental.

Nereușită. Clubul din Belarus a suferit o înfrângere zdrobitoare de la SKA de la Sankt Petersburg.

Deja în prima repriză, oaspeții au torpilat de trei ori poarta gazdelor, primul gol fiind înregistrat în minutul 3.

La mijlocul primelor douăzeci de minute, belarusul Serghei Sapego, jucat pentru SKA, a dublat avantajul echipei sale.

Când Alexey Kolosov a ratat al treilea gol – în aceeași primă perioadă – a fost înlocuit cu un alt portar. Dylan Ferguson a luat-o pe gheață.

Dar nici el nu a rămas curat – a ratat la începutul celei de-a doua perioade, apoi a ratat din nou – 3 minute mai târziu.

SKA nu a mai marcat goluri. Echipa Minsk a reușit să recupereze un singur gol – canadianul Brett Ritchie a marcat în a 3-a repriză.

Astfel, „albaștrii” au pierdut în fața echipei Sankt Petersburg cu scorul de 1:5 în fața suporterilor.

Să adăugăm că se poate întâmpla ca aceste echipe să se întâlnească din nou în primul tur al playoff-ului dacă SKA termină primul în campionatul obișnuit.

Ei bine, locuitorii din Minsk vor juca ultimul lor meci din sezonul regulat pe drum – pe 26 februarie la Moscova vor juca cu localul Spartak.

Anterior, Ovechkin în NHL: două goluri și un assist.