Hochei. KHL. Pentru prima dată în istorie, Avtomobilist a ajuns în semifinalele Cupei Gagarin.

Pentru prima dată în istoria sa, Avtomobilist din Ekaterinburg a ajuns în semifinalele Cupei Gagarin (playoff-ul KHL).

Acest lucru s-a întâmplat pe 25 martie în urma rezultatelor celui de-al cincilea joc din serie cu St. Petersburg SKA. Meciul a avut loc în orașul de pe Neva.

Înainte de începerea confruntării, scorul din serie era în favoarea oaspeților – 3:1. Uralii aveau nevoie de încă o victorie pentru o realizare istorică – au obținut-o.

Deja în prima perioadă, echipa vizitatoare, prin eforturile lui Alexei Makeev, a torpilat de două ori poarta gazdelor, care au răspuns cu un gol al lui Arseniy Gritsyuk.

În a doua repriză – din minutele 32 până în 34 – SKA l-a supărat de trei ori pe portarul Avtomobilist.

Mikhail Vorobyov, Marat Khairullin și, pentru a doua oară, Gritsyuk au marcat goluri.

Scorul a devenit 4:2, dar cu puțin timp înainte de pauză s-a schimbat în 4:3, pentru că Alexey Byvaltsev a marcat un gol.

La doar 20 de secunde de la reluarea jocului în a treia perioadă, Nick Ebert a egalat scorul – 4:4.

Andrey Obidin i-a adus victoria lui Avtomobilist, stabilind cifrele finale pe tabela de marcaj – 5:4. SKA renunță din play-off, Uralii merg mai departe.

Înainte de aceasta, jucătorii de hochei din Ekaterinburg nu ajunseseră niciodată în faza semifinală a Cupei Gagarin.

În continuare vor trebui să lupte cu câștigătorul confruntării dintre Spartak (Moscova) și Metallurg (Magnitogorsk).

S-a raportat anterior cum SKA, după ce l-a învins pe Avtomobilist, a rămas în urmă în serie.