Hochei. Naționala Belarusului nu va merge la olimpiade – slovacii nu i-au lăsat să intre

Echipa națională de hochei a Belarusului nu a reușit să se califice în finala Jocurilor Olimpice, care va avea loc la Beijing iarna viitoare.

Soarta singurului bilet la Jocurile Olimpice din 2022 din Grupa D a fost decisă în confruntarea de duminică dintre bieloruși și slovaci.

Pentru a călători în Regatul Mijlociu, echipa lui Craig Woodcroft a trebuit să-și învingă adversarii la timp regulamentar.

Cu toate acestea, jucătorii de hochei din Belarus au pierdut cu 1:2. Am primit un gol în prima repriză, am revenit în a doua și am primit din nou în a treia.

În general, primul gol al confruntării a avut loc în minutul cinci – slovacul Petr Ceglarik a marcat cu un șut precis.

În prima perioadă scorul nu s-a schimbat din nou. Dar în a doua, chiar de la început, belarusul Yegor Sharangovich a marcat – 1:1.

Aceste numere de pe tabela de marcaj au rămas până în minutul 57 al meciului, când echipa belarusă l-a înlocuit pe portar cu un al șaselea jucător de teren.

Libor Hudacek a marcat golul victoriei pentru echipa slovacă în poarta goală.