Hochei pe gazon. CH. Belarusii s-au luptat cu cehii

În Franța se desfășoară Campionatul European de hochei pe gazon între echipele din Divizia B. La turneu participă și echipa masculină a Belarusului.

Recent, compatrioții noștri s-au luptat cu rivalii din Cehia. Confruntarea nu a scos la iveală cea mai puternică – meciul s-a încheiat cu scorul de 1:1.

De fapt, nu s-a observat nimic interesant până în ultimele minute de joc. Abia atunci echipele s-au animat și au încântat publicul cu atacuri eficiente.

Astfel, în minutul 52 bielorușii au trecut la conducere grație eforturilor lui Yevgeny Mikheychik. Cu toate acestea, cinci minute mai târziu, scorul a fost egalat – Martin Zeman a marcat.

În al doilea meci din etapa a 2-a din Grupa B, polonezii au jucat cu gazdele competiției. Acesta din urmă a câștigat cu scorul de 2:1.

Astfel, situația turneului în grupă este următoarea: Franța este pe primul loc cu 6 puncte, Polonia este pe locul doi (3), urmată de bieloruși și cehi cu 1 punct.