În 1/8 din Liga Campionilor, Manchester City a învins Leipzig: Haaland a marcat 5 goluri

În meciul retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor, Manchester City l-a „distrus” literalmente pe germanul Leipzig.

După un egal în primul meci din Germania (1:1) de la Manchester, gazdele au marcat șapte goluri deodată.

În același timp, tânărul atacant norvegian al „cetățenilor” Erling Haaland a marcat cinci goluri (penta-trick).

A marcat în minutele 22 (penalty), 24, 45 (al doilea timp oprit), minutele 52 și 57.

Ilkay Gundogan (49) și Kevin de Bruyne (90+2) au mai marcat două goluri împotriva adversarei.

Astfel, Manchester City a câștigat cu scorul de 7:0 și a ajuns în sferturile de finală la general (8:1).

Este de remarcat faptul că Haaland a devenit al treilea jucător din istoria Ligii Campionilor care a reușit să marcheze cinci goluri într-un singur meci.

Anterior, Luis Adriano (octombrie 2014, meci Shakhtar – BATE) și Lionel Messi (martie 2012, Barcelona – Bayer) au obținut o realizare similară.

În acest moment, Erling Haaland are 33 de goluri în numele său (în cadrul Ligii Campionilor).

Într-un alt meci al zilei, Porto a jucat la egalitate fără goluri cu Inter Milano. Primul meci s-a încheiat în favoarea italienilor – 1:0.

Pe baza sumei celor două meciuri, clubul italian a ajuns în sferturi.