În campionatul KHL, Dynamo Minsk a pierdut derby-ul de Vest

În turul doi al campionatului regulat KHL, Dynamo Minsk a pierdut în deplasare în fața principalelor lor rivale – coechipierii lor de la Riga.

La început, meciul, desfășurat pe Arena Riga, în prezența a 7.700 de spectatori, a mers bine pentru minsk: în minutul 12, noul venit al clubului belarus Chichu a marcat din nou, iar pucul a zburat în poarta lui. gazdele când jucau în majoritate. Formația de la Riga a reușit să egaleze scorul în meci cu majoritate numerică în minutul 36, iar la mijlocul reprizei a treia echipa letonă a reușit să-și mărească avantajul la unul mare. Reprezentanta belarusă în KHL a reușit să scape de înfrângere abia în minutul 54. Rezultatul final este 4:2 în favoarea locuitorilor din Riga.

Următoarea întâlnire din partea obișnuită a turneului va avea loc și departe de Minsk – va avea loc luni la Sankt Petersburg. Apropo, astăzi St. Petersburg SKA l-a învins pe debutantul clubului Kontinental Hockey League Soci cu scorul de 3:2 acasă, într-o confruntare dificilă.