În Germania a început Campionatul European de Fotbal. Așa și-au jucat gazdele turneului primul meci

Vineri, 14 iunie, a început în Germania campionatul continental de fotbal.

În primul meci de la Euro 2024, gazdele turneului au jucat împotriva naționalei Scoției.

Rezultatul a fost o victorie convingătoare pentru echipa gazdă.

Echipa germană i-a învins pe scoțieni cu scorul de 5:1, relatează surse de pe internet.

Desfășurarea meciului Germania – Scoția

Meciul a avut loc vineri, 14 iunie, pe Allianz Arena din München.

Primul gol a fost marcat la mai puțin de 10 minute de la fluierul de start. Mijlocașul german Florian Wirtz s-a remarcat.

În minutul 19 al meciului, mijlocașul Jamal Musiala a dublat avantajul gazdelor.

La sfârșitul primei reprize, jucătorul naționalei germane Kai Havertz a transformat un penalty și a adus scorul la unul devastator.

La 18 minute de la începutul reprizei secunde, al patrulea gol a fost înscris împotriva scotienilor. De data aceasta atacantul Niklas Füllkrug a marcat.

În minutul 87, fundașul Germaniei Antonio Rudiger a marcat un autogol.

Cu toate acestea, câteva minute mai târziu gazdele au compensat această greșeală cu un alt gol împotriva naționalei Scoției. Acțiunea efectivă a fost creditată mijlocașului Emre Can.

Datorită unui început de succes la Euro 2024, echipa germană a devenit lider interimar al Grupei A.

Astăzi, 15 iunie, vor avea loc trei meciuri în cadrul Campionatului European: ungurii vor juca cu elvețienii, spaniolii se vor lupta cu croații, iar echipa Italiei va juca cu albaneză.

Anterior, meciul Anglia-Serbia era în pericol.