În meciul din NHL, belarusul Protas a strălucit: a marcat un gol și a dat un pasaj

În runda următoare a sezonului regulat al Ligii Naționale de Hochei, doi bieloruși s-au arătat foarte clar.

Unul dintre ei este jucătorul de la Washington Alexey Protas. El a strălucit în confruntarea clubului său cu Dallas.

Meciul a avut loc în capitala americană. Belarusul a fost cel care a deschis scorul – a marcat pucul în minutul opt.

La mijlocul celei de-a doua perioade, Alexey a marcat un assist – profitând de el, rusul Evgeny Kuznetsov a făcut scorul 3:1 în favoarea Capitalelor.

Din păcate, eforturile lui Protas, care a înscris două puncte în sistemul gol+pase, nu au ajutat echipa sa: Washingtonul a pierdut în fața oaspeților la loviturile de departajare.

Astfel, Dallas a câștigat cu scorul de 5:4 (timpul regulamentar – 4:4).

Să remarcăm că belarusul a petrecut mai mult de 15 minute și jumătate pe gheață, a făcut 3 lovituri pe poarta adversarului, indicatorul său de utilitate a fost „+1”.

Și în total acest sezon NHL, Protas a marcat 11 puncte (3 goluri și 8 pase decisive) în 22 de jocuri.

Un alt jucător de hochei din Belarus, jucătorul de la Calgary Yegor Sharangovich, a arătat și el o performanță excelentă în acest turneu NHL.

Datorită eforturilor sale, Carolina a fost învinsă. Egor a acordat un assist cu 8 minute înainte de finalul meciului – Blake Coleman a marcat golul.

După cum sa dovedit, golul a fost cel câștigător pentru Lights.

Apropo, belarusul a fost pe gheață mai mult decât orice alt atacant din echipa sa – 21 de minute și 30 de secunde. Indicatorul său de utilitate este „+1”.

În acest sezon NHL, Sharangovich are 12 puncte (5 goluri și 7 pase decisive) în 26 de jocuri.