În NHL, belarusul Sharangovich a luat-o pe gheață împotriva fostului său club. La asta a dus

Un joc interesant a avut loc chiar acum în runda următoare a campionatului obișnuit al Ligii Naționale de Hochei.

Au fost echipe care au fost foarte strâns asociate cu belarusul Yegor Sharangovich.

În prezent joacă pentru unul dintre ei, Calgary Flames, iar anterior a jucat pentru al doilea, New Jersey Devils.

Confruntarea a avut loc pe patinoarul acestuia din urmă. S-a încheiat în favoarea oaspeților – a jucat și belarusul.

Scorul final este 5:3 (prima perioadă este 1:1, a doua este 1:0, a treia este 3:2).

Să remarcăm că actuala echipă a lui Sharangovich a câștigat a treia victorie la rând.

În ceea ce privește cursul meciului, Ogonki a primit primul, dar apoi a marcat trei goluri la rând.

Diavolii au redus diferența la minim de mai multe ori, dar tot au pierdut.

Pucul a cincea a zburat în poarta deja goală, deoarece gazdele l-au înlocuit apoi pe portar cu un al șaselea jucător de câmp.

Pentru clubul canadian au marcat Mikael Backlund (minutul 19), Connor Zary (24), Kevin Rooney (43), Andrey Kuzmenko (50) și Andrew Mangiapane (59).

Pentru Devils au marcat Ondrej Palat (minutele 16 si 54) si Nico Hischier (45).

Yegor Sharangovich a petrecut 16 minute și 7 secunde pe gheață, făcând o lovitură pe țintă, blocând o lovitură și câștigând 7 confruntări.

Conform sistemului gol+pase, nu a marcat niciun punct, iar coeficientul său de utilitate a fost „-1”.

Să adăugăm că în acest sezon, după sistemul mai sus menționat, belarusul a marcat 35 de puncte (20 de goluri și 15 pase decisive).

Anterior, Dynamo Minsk a fost un campion major KHL, CSKA Moscova.