În NHL, echipa belarusului Protas și rusului Ovechkin a obținut victoria

Echipa belarusului Alexei Protas și rusului Alexander Ovechkin a jucat în următorul meci din sezonul regulat al Ligii Naționale de Hochei (NHL).

Și ea a obținut victoria. În fața fanilor lor, Washington Capitals s-au rostogolit peste St. Louis Blues.

Scorul final al confruntării este 5:2. Totuși, prima repriză s-a încheiat la egalitate (1:1).

Însă jucătorii de hochei ai capitalei au păstrat complet locul doi – 2:0. În al treilea au mai marcat două goluri și au primit unul oaspeților.

TJ Oshie a marcat un hat-trick în meci, frustrându-l pe portarul advers în minutele 11, 31 și 60.

Tot pentru Washington, Nicolas Aube-Kubel (24) și Dylan Strome (41) au marcat cu lovituri precise.

Pentru St. Louis Blues, toate cele două goluri au fost marcate de aceeași persoană – Nathan Walker (minutele 18 și 45).

Apropo, Ovechkin, care a ratat ultimele trei jocuri din cauza unei accidentări, a devenit autorul asistenței.

Cât despre belarusul Protas, timpul său net de joc a fost de 14 minute și 11 secunde.

În această perioadă, Alexey a făcut un șut la poarta adversarului și a făcut o interceptare.

Conform sistemului „gol+pasare”, nu a marcat niciun punct și a încheiat meciul cu un coeficient de utilitate „0”.

Cu toate acestea, înainte de această confruntare din actualul sezon NHL, belarusul a lovit de trei ori poarta adversarilor și a oferit pase decisive de 15 ori.

În prezent, Washington Capitals se află pe locul 9 în clasamentul Conferinței de Est cu 50 de puncte.

Anterior, belarusul Sharangovich a adus victoria la Calgary într-un meci NHL.