În runda decisivă a playoff-ului Ligii Campionilor, Dynamo Kiev a pierdut

Miercuri, 17 august, Dynamo Kiev a jucat primul meci din play-off-ul calificării Ligii Campionilor.

Nereușită. Foarte serios a fost însă și adversarul – portughezul Benfica. Același care a ajuns în sferturile de finală sezonul trecut.

În ceea ce privește duelul cu echipa de la Kiev, clubul portughez s-a dovedit a fi mai puternic – câștigând cu scorul de 2:0.

Întâlnirea a avut loc pe un stadion din orașul polonez Lodz (nominal Dynamo a fost gazda, deoarece din anumite motive nu este posibil să se organizeze turnee internaționale în Ucraina).

Pentru Benfica, Moraes Gilberto (minutul 9) și Gonçalo Ramos (minutul 37) au marcat cu șuturi precise.

Meciul retur este programat să aibă loc la Lisabona pe 23 august. Pentru a ajunge în faza grupelor, echipa de la Kiev trebuie să marcheze trei goluri.

Au nevoie de cel puțin două obiective – cu siguranță. În acest caz, jocul va intra în prelungiri.

Poate că se va reduce la penaltyuri dacă nimeni nu marchează în prelungiri. Dar pentru asta, Dinamo trebuie să marcheze de două ori și să nu cedeze.