În ultimele secunde. Cum l-a învins Dynamo Minsk pe Sibir în KHL

În runda următoare a campionatului regulat al Ligii continentale de hochei, Dynamo Minsk a vizitat Novosibirsk.

Acolo echipa belarusă a luptat cu localul Sibir. Și au depășit gazdele, obținând victoria în ultimele secunde ale meciului.

Adevărat, primele 30 de minute de joc au fost complet fără goluri. Apoi, la mijlocul celei de-a doua perioade, siberienii au început să atace mai activ.

Și de aici a început totul. În doar câteva minute, atacantul Sibir Andy Andreioff a marcat o dublă.

Dar apoi „oamenii de zăpadă” înșiși și-au făcut viața mai dificilă când au început să încalce regulile în mod excesiv și să plece.

La începutul celei de-a treia perioade, echipa Minsk a jucat în majoritate – cinci la trei. Și deja în a patra secundă din acest segment de joc au marcat un gol – golul a fost marcat de Roman Gorbunov.

În următorul atac, jucând într-un format 5 pe 4, „Bisons” au torpilat din nou gazdele șocate – Vitaly Pinchuk a încercat tot posibilul.

Ceea ce a urmat a fost o întindere solidă fără goluri marcate. Perioada se încheia, iar unii probabil se gândeau deja la prelungiri.

Dar echipa lui Dmitry Kvartalnov nu a vrut să joace în prelungiri. Prin urmare, cu 6 secunde înainte de sirena finală, Siberia a rămas din nou uluită.

Alexander Volkov a adus victoria oaspeților cu golul său. Scorul final al confruntării este 3:2 în favoarea bielorușilor.

Dinamo se află în prezent pe locul opt în clasamentul KHL Western Conference, cu 38 de puncte.