Înfrângere senzațională a liderului: BATE a pierdut cu Dynamo Minsk în meciul din campionatul de fotbal din Belarus

BATE Borisov a pierdut cu Dinamo Minsk cu scorul de 0:2 în meciul din etapa a 15-a a campionatului de fotbal din Belarus.

Întâlnirea a avut loc sâmbătă, 27 iunie, pe Arena Borisov.

Golurile au fost marcate de jucătorii dinamovisti Evgeniy Shikavka (minutul 64) și Mikhail Kozlov (minutul 66).

Protocolul meciului pe site-ul oficial al Federației Belaruse de Fotbal (ABFF).

În ciuda înfrângerii, își menține conducerea în clasamentul fotbalistic.

Clubul din Borisov a marcat 30 de puncte în 15 meciuri.

Este demn de remarcat faptul că nu numai locuitorii din Borisov au făcut o greșeală gravă. Al doilea lider al campionatului, „”, a pierdut și el puncte.

Echipa din Soligorsk a jucat la egalitate cu unul dintre cei din afara campionatului – clubul de fotbal „Minsk”. Scorul meciului este 1:1.

În prezent, Șahtior Soligorsk se află pe locul doi în campionat. În 15 meciuri echipa a marcat 27 de puncte.

Alte meciuri din runda a 15-a s-au încheiat cu următoarele rezultate: Energetik-BGU a învins Slavia Mozyr cu scorul de 5:0, Smolevichi a învins Slutsk cu scorul de 2:1, Neman Grodno a câștigat împotriva lui Dynamo Brest » 1:0.

Fotografie: Pixabay