Înot. Belorus Shimanovich a devenit cel mai bun din SUA

În perioada 5-6 octombrie a avut loc la Indianapolis, America, prima etapă a Ligii Internaționale de Înot (ISL). Belarusul Ilya Shimanovich a participat la competiție.

Sportivul din Belarus a evoluat cu mare succes – a arătat cel mai bun rezultat la o distanță de o sută de metri bras. Înotătorii s-au întrecut în „apă scurtă” – lungimea bazinului nu a depășit 25 de metri.

Ilya a parcurs distanța în 56,71 secunde. Înotatorul italian Nicolo Martinenghi a ajuns pe locul doi la linia de sosire (57,05 secunde). Rusul Anton Chupkov a terminat pe locul trei (57,40 secunde).

Pe lângă proba de 100 de metri, Shimanovich a concurat la 200 de metri bras și a ocupat locul doi cu un timp de 2 minute și 5,44 secunde.

Câștigătorul aici a fost înotatorul rus Anton Chupkov (2 minute 4,03 secunde). Americanul Nick Fink a terminat pe locul al treilea (2 minute 7,75 secunde).

Să remarcăm că următoarea etapă a competiției va avea loc la Napoli, Italia, în perioada 12-13 octombrie.