Invincibil. Sabalenka a câștigat 13 meciuri la rând de la începutul anului

Jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka, a doua rachetă a lumii, continuă să câștige victorie după victorie la turnee internaționale de prestigiu.

Ea și-a sărbătorit următoarea victorie în optimile de finală ale turneului WTA-1000 din Dubai, cu un fond de premii de 2,7 milioane de dolari.

În această etapă a competiției, jucătoarea letonă de tenis Elena Ostapenko (locul 20 în clasamentul mondial) nu a putut rezista compatriotului ei.

Adevărat, Arina a pierdut primul joc – 3:6. Dar ea le-a luat pe celelalte două cu scoruri zdrobitoare – 6:1 și 6:1.

În sferturile de finală, belarusa se va întâlni cu cehoaica Barbora Krejcikova (locul 30 în clasamentul mondial).

Să remarcăm că de la începutul anului, Aryna Sabalenka rămâne invincibilă – a câștigat 13 meciuri la rând.

Ultima dată când s-a înregistrat o astfel de serie a fost în 2015, când legendara Serena Williams a câștigat 24 de victorii la rând.

Să adăugăm că la începutul acestui an bielorusul a câștigat turneul de la Adelaide, iar apoi turneul de Grand Slam – Australian Open.