Iranul a învins Țara Galilor în ultimele minute

Echipa națională a Galei a fost învinsă de fotbaliști iranieni în timpul unui meci de fotbal din turul doi al fazei grupelor Cupei Mondiale FIFA 2022.

Confruntarea dintre naționalele Țării Galilor și Iran, care a avut loc pe stadionul Ahmed bin Ali, s-a încheiat cu scorul de 0:2 în favoarea iranienilor.

În același timp, fotbaliștii iranieni Rosebesh Cheshmi și Ramin Rezaeyan au marcat ambele goluri în prelungiri.

În timpul acestui meci de fotbal, a avut loc prima expulsare de pe teren în Campionatul 2022 – în minutul 86, portarul Țării Galilor Wayne Hennessy a primit un cartonaș roșu pentru nerespectarea regulilor în suprafața de pedeapsă.

Se observă că inițial arbitrul urma să-l pedepsească pe Hennessy doar cu un cartonaș galben, dar și-a reconsiderat decizia după consultarea cu arbitrul asistent video.

În plus, a devenit cunoscut faptul că pentru mijlocașul Țării Galilor Gareth Bale, meciul de astăzi a fost al 110-lea la națională, așa că acum deține recordul pentru acest indicator.

Pe locul doi s-a clasat și jucătorul naționalei Galilor, fundașul Chris Gunter, care a reușit să joace 109 meciuri pentru naționala de-a lungul carierei.

Dar în timpul întâlnirii cu echipa iraniană, Gunter a fost pe bancă.

Un membru al formației de start a naționalei Iranului, Serdar Azmoun, care a fost înlocuit în minutul 68, a jucat în trecut pentru cluburi rusești celebre precum Zenit Sankt Petersburg, Rubin Kazan și Rostov.

Iar colegul său, mijlocașul Said Ezzatollahi, care a fost înlocuit în minutul 83 al jocului, se remarcase anterior la Anzhi, Rostov și Amkar.

Următorul meci de fotbal așteaptă echipa națională a Iranului pe 29 noiembrie, ei se vor confrunta cu echipa națională a SUA.

În aceeași zi, galezii vor ieși pe teren împotriva echipei Angliei.

Acest lucru va duce la sfârșitul meciurilor de calificare din Grupa B.