Irina Krivko a ajuns pe locul șase la sprintul de la Cupa Mondială de biatlon din Austria

Pe 13 decembrie, italianca Dorothea Wierer a câștigat cursa de sprint a etapei a doua a Cupei Mondiale la biatlon de la Hochfilzen (Austria), bielorusa Irina Krivko a fost pe locul șase.

Cu o singură ratare, sportivul italian a parcurs distanța în 21 de minute și 04,9 secunde. Cu un rezultat de +0,6 secunde și de asemenea o penalizare, Kaisa Mäkäräinen (Finlanda) a terminat pe locul doi, biatleta rusă Ekaterina Yurlova-Perkht a luat bronzul (+24,4 secunde).

Belarusa Irina Krivko, care a parcurs fără greșeli distanța, a ocupat locul 6 (+38,5 secunde). Dinara Alimbekova a ocupat locul 40 și va lua parte la urmărirea de sâmbătă, restul biatleților din Belarus nu s-au calificat la cursa de urmărire.

Sprintul masculin va avea loc mâine, 14 decembrie, iar cursele de urmărire masculin și feminin vor avea loc sâmbătă.