Irina Krivko a ocupat locul 24 la startul în masă la Campionatele Mondiale de biatlon

Pe 17 martie, biatleta italiană Dorothea Wierer a câștigat aurul în startul în masă al Campionatelor Mondiale de la Östersund.

La o distanță de 12,5 kilometri, italianul a ratat de două ori și a arătat un rezultat de 37 de minute și 24,6 secunde.

Premiul de argint a revenit reprezentantei Federației Ruse, Ekaterina Yurlova-Perkht, care a făcut și două greșeli.

Atleta germană Denise Hermann (+15,4 secunde) a urcat pe treapta a treia a podiumului, ratând de până la patru ori.

Liderul echipei naționale a Belarusului, Irina Krivko, din păcate, nu a excelat la trageri precise în startul în masă de astăzi. În prima jumătate a cursei, Krivko a preluat conducerea, dar din cauza a patru rateuri la al treilea poligon de tragere și două la ultima, ea și-a pierdut avantajul și a terminat pe locul 24.

La ora 18:00, fanii biatlonului vor vedea ultima cursă din actuala Cupă Mondială – startul în masă masculin.