Jocurile Olimpice de la Tokyo. Gimnastele din Belarus au ajuns în finală

Astăzi este penultima zi a Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Se pare că poate fi considerat unul dintre cei mai de succes pentru sportivii din Belarus.

Recent s-a cunoscut că caiacul feminin cu patru caiac a câștigat medalia de argint în cursa finală de 500 de metri.

În continuare, reprezentanții Belarusului au ajuns în finală în exerciții de grup de gimnastică ritmică.

Calificarea s-a încheiat cu succes pentru Anastasia Molokanova, Anna Gaidukevich, Arina Tsitsilina, Anastasia Rybakova și Karina Ermolenko.

Fetele au obținut 79.650 de puncte și au ocupat locul opt, ceea ce le dă dreptul de a participa în finală.

Primul loc a fost ocupat de bulgari, care au înscris 91.800 de puncte, al doilea de ruși (89.050), iar al treilea de italieni (87.150).

Medaliații și campionii Olimpiadei la gimnastică ritmică la exerciții de grupă vor fi anunțați duminică, 8 august.

Și astăzi, sâmbătă, au loc competițiile finale la individual all-around.

Gimnastele bieloruse Anastasia Salos și Alina Gornosko concurează și ele pentru premii.