Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ilya Shimanovich a arătat cel mai bun rezultat la înotul masculin în Belarus în ultimii 20 de ani

Mai multe finale ale competițiilor de înot au avut loc în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Una dintre distante este de 100 de metri bras. Belarusul Ilya Shimanovich a luat parte la înotul decisiv la această disciplină.

Înotătorul a ocupat ultimul, al optulea loc, deși a fost printre primii trei după ce a parcurs jumătate de distanță.

Ca NOC al Belarusului, sportivul nu a fost impresionat de performanța sa și nu a comentat rezultatul.

Cu toate acestea, însuși faptul de a evolua în finală s-a dovedit a fi o realizare semnificativă.

Cert este că, în ultimii 20 de ani, reprezentanții înotului masculin din Belarus nu au reușit să ajungă în serii finale la Jocurile Olimpice.

Ilya Shimanovich a reușit să întrerupă această serie nereușită. Belarusul a parcurs distanța de 100 de metri în căldura decisivă în 59,36 secunde.

Britanicul Adam Peaty a devenit campion olimpic cu un rezultat de 57,37 secunde.

Medalia de argint a fost câștigată de reprezentantul Olandei, Arno Kamminga. Primii trei a fost completat de italianul Nicolo Martinenghi.

Este de remarcat faptul că Anastasia Shkurdai a ajuns în finala competiției de înot feminin. Totuși, ea a terminat și pe locul opt la proba de 100 m fluture.