Johannes Boe a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială de biatlon de la Pokljuka. Belarusul a terminat pe locul 55

Cursa de urmărire a avut loc în prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon.

Pe 9 decembrie 2018, cursa de urmărire a avut loc în Pokljuka slovenă, ca parte a primei etape a Cupei Mondiale. Câștigătorul a fost norvegianul Johannes Boe. Schiorul care trăgea a parcurs o distanță de 12,5 km în 30 de minute. 20,4 sec.

Locul doi în cursă a fost ocupat de francezul Quentin Fillon Maillet, iar medalia de bronz i-a revenit rusului Alexander Loginov. În cursă a intrat și reprezentantul Belarusului, Anton Smolsky. A terminat pe locul 55, la 5 minute de lider. 50,6 sec.

Ultima cursă din prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon va fi urmărirea feminină. La ea vor lua parte belarusele Irina Krivko și Irina Kruchinkina.