Jucătoarea de tenis din Belarus Ilya Ivashko nu a ajuns în sferturile de finală ale turneului olimpic

Belarusul Ilya Ivashko nu a reușit să ajungă în sferturile de finală la simplu masculin la turneul olimpic de tenis.

Reprezentantul Belarusului a pierdut în fața sportivului japonez Kei Nishikori, relatează surse de pe internet.

Astfel, Ivashko iese din lupta pentru medalii la Jocurile Olimpice de vara de la Tokyo.

Să vă reamintim că mai devreme belarusul a câștigat două victorii, învingându-l pe Gael Monfils din Franța și pe Mikhail Kukushkin din Kazahstan.

Progresul meciului

În primul set, Ilya Ivashko a arătat o rezistență demnă față de adversarul său. După încheierea celui de-al 12-lea joc, scorul a fost egal – 6:6. Kei Nishikori a câștigat departajarea.

În a doua cap de serie, japonezii nu i-au dat nici măcar un joc belarusului.

Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 7:6, 6:0 în favoarea reprezentantei japoneze.

Echipa națională a Belarusului la turneul de tenis

Din păcate, reprezentanți ai țării noastre au renunțat la toate competițiile din cadrul turneului olimpic de tenis.

Aryna Sabalenka a pierdut în meciul din turul doi la simplu feminin. Belarusul a fost învins de croatul Donna Vekic.

Ilya Ivashko și Egor Gerasimov au renunțat la turneul de dublu masculin, pierzând în primul meci.

Ivashko și Sabalenka nu vor putea participa la dublu mixt, deoarece nu au avut suficientă evaluare generală.