Jucătoarea de tenis din Belarus Sabalenka părăsește Mexicul din cauza unui rus

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus și a patra rachetă a lumii Aryna Sabalenka părăsește turneul WTA-1000 de la Guadalajara, Mexic.

Pentru compatriotul ei, competiția, al cărei fond de premii este de 2,5 milioane de dolari, s-a încheiat.

Este vorba despre rusoaica Lyudmila Samsonova, care ocupă locul 22 în clasamentul mondial al celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

Cu ea a luptat Sabalenka în 1/16 de finală a turneului. Din nefericire pentru fanii ei, belarusa a pierdut.

Meciul s-a dovedit însă destul de încăpățânat și a durat 2 ore și 15 minute.

În primul joc, Sabalenka a pierdut cu scorul de 4:6, a câștigat al doilea (6:2) și a pierdut din nou în jocul decisiv (2:6).

Următoarea adversară a rusoaicei va deveni cunoscută după confruntarea dintre cehoaica Maria Bouzukova (38) și columbianca Maria Osorio (71).

Însă o altă belarusă, Victoria Azarenka (37 de ani), a învins-o pe rusoaică în primul tur. S-a confruntat cu numărul 130 mondial, Elinu Avanesyan.

În 1/16 de finală, belarusa o va întâlni pe spaniolă Paula Badosa, aflată în prezent pe locul 8 în clasamentul mondial.

O altă belarusă, Alexandra Sasnovich (32), a pierdut în fața ucrainenei Marta Kostyuk (58).