Jucătorii Barcelonei au jucat cu Shakhtar Donețk în Liga Campionilor

În seara zilei de 25 octombrie s-a încheiat primul tur al fazei grupelor Ligii Campionilor.

Legendara Barcelona l-a găzduit acasă pe Shakhtar Donețk.

Catalanii care conduc Grupa H au obținut o altă victorie. Scorul final al confruntării este 2:1.

Cine a marcat

Interesant este că gazdele au marcat ambele goluri în prima repriză – au marcat Ferran Torres și Fermin Lopez.

Oaspeții l-au supărat pe portarul Barça în repriza secundă – singurul gol al echipei vizitatoare a fost marcat de Georgy Sudakov.

Astfel, „granatei albaștri” au obținut victoria în toate cele trei meciuri disputate, învingându-l anterior pe belgianul „Anvers” (5:0) și învingându-l pe portughezul „Porto” (1:0).

Masa de turneu

Ultimele două echipe s-au luptat între ele în aceeași zi, dar mai târziu. Acasă, Anvers a învins Porto – 1:4.

Poziția după trei runde în această grupă este următoarea: Barcelona este în frunte cu 9 puncte, Porto este pe locul doi cu 6 puncte.

Urmează Shakhtar (3) și Anvers, care nu au înscris niciun punct, adică 0 puncte.

Grupa E

În Grupa E, Feyenoord din Olanda a învins-o pe Lazio de la Roma cu scorul de 3:1 acasă.

Într-un alt meci al cvartetului, Celtic din Scoția a obținut o egalitate de luptă (2:2) cu Atletico Madrid.

Situația în clasamentul grupei este următoarea: locul 1 – Feyenoord (6), 2 – Atlético (5), 3 – Lazio (4), 4 – Celtic (1).

Rezultatele altor meciuri din ziua de joc

„Newcastle” – „Borussia D” – 0:1; PSG – Milano – 3:0. Tabelul grupei F: 1. PSG (6), 2. Newcastle (4), 3. Borussia Dortmund (4), 4. Milan (2).

Grupa G. Leipzig – Steaua Roșie – 3:1; „Young Boys” – „Manchester City” – 1:3.

Tabel: 1. Manchester City (9), 2. Leipzig (6), 3. Young Boys (1), 4. Steaua Roșie (1).