Jucătorii de baschet din Belarus i-au învins pe danezi la calificarea la Campionatul European din 2021

Belarusii au câștigat victoria în calificările Campionatului European de baschet din 2021.

Echipa Belarusului a jucat împotriva echipei daneze. Jocul a avut loc pe site-ul rivalilor din Belarus. Prima jumătate a meciului a fost lăsată pe seama oaspeților. Jucătorii echipei naționale a Republicii Belarus au intrat în pauză lungă cu un avans de 8 puncte.

La începutul celui de-al treilea sfert, baschetbalistii din Belarus au reușit să mărească avantajul la 13 puncte, dar apoi echipa gazdă a egalat scorul. Cu toate acestea, la finalul meciului bielorușii au câștigat în continuare – 79:84 (15:19, 16:20, 21:19, 27:26).

Poziția la turneu în grupa A:

• Danemarca – 5 puncte (3 meciuri);
  • Belarus – 4 (3);
  • Suedia – 3 (2).

Belarusii vor juca meciul final de calificare pe 24 februarie 2019 împotriva suedezilor.

S-a raportat anterior că. Zimbrii au fost în frunte cu un scor de 3:1, dar apoi au permis adversarilor să egaleze scorul. Drept urmare, rezultatul meciului a fost decis într-o serie de lovituri de după meci.