Jucătorii de hochei din Belarus au concurat cu belgienii la Campionatele Europene

Spania găzduiește Campionatul European de hochei pe gazon printre echipele feminine de tineret. La turneul de la Valencia participă și belaruși. Marți, 16 iulie, s-au întâlnit cu belgienii.

Meciul s-a încheiat la egalitate – 1:1. Totodată, echipa belarusă a ripostat – înainte de pauză, rivalii au luat conducerea.

Abia cu puțin timp înainte de finalul confruntării, bielorușii au egalat scorul – după un corner, un șut precis (asta s-a întâmplat în minutul 60) a fost făcut de jucătoarea HC Minsk Karina Migunova.

Să ne amintim că în meciul precedent echipa lui Pavel Gabrinevsky s-a întâlnit cu nemții. Și au pierdut – 1:4.

În meciul următor, bielorușii vor juca împotriva englezilor. Va fi decisiv în lupta pentru a ajunge în semifinalele Campionatului European.