Jucătorii de hochei Yunost au pierdut în fața lui Gomel în Extraliga într-un schimb de focuri

„Gomel” a învins „Tineretul” capitalei.

Jucătorii de hochei ai echipei Gomel au învins Minsk „Tineretul” la loviturile de departajare din Extraliga. Gomel conducea meciul cu scorul de 3:2, dar în minutul 59 al jocului Mikhail Stefanovic a reușit să egaleze scorul. Kulakov și Antonov au acționat ca asistenți.

Spectatorii nu au văzut goluri marcate în prelungiri, iar în seria șuturilor de după meci au fost mai reușite hocheiștii de la Gomel. Pentru Yunost, Kulakov, Stefanovich și Parfeevets nu au reușit să realizeze o situație unu-la-unu cu portarul. Loviturile câștigătoare au fost marcate de Nikolai Suslo. Scorul final este 4:3 (2:1, 1:1, 0:1, 0:0, 1:0) în favoarea lui Gomel.

Să remarcăm că Gomel a reușit să-l învingă pe Yunost în acest sezon abia la a 8-a încercare.