Jucătorii de tenis din Belarus au pierdut în calificările la US Open

Jucătorii de tenis din Belarus au eșuat la selecția pentru ultimul turneu de Grand Slam din acest sezon – US Open.

Astfel, în calificările la US Open Championship, înfrângerea l-a depășit pe Egor Gerasimov, care ocupă locul 784 în clasamentul mondial.

În meciul de deschidere, el a pierdut la cea de-a 202-a rachetă a lumii în fața japonezului Shintaro Mochizuki.

Adevărat, meciul s-a dovedit a fi destul de încăpățânat. Belarusul a pierdut primul set cu scorul de 4:6, iar în al doilea l-a adus la departajare, unde, din păcate, a pierdut și el – 8:10.

Aparent, după o luptă atât de intensă în două jocuri, Egor a rămas fără putere, pentru că în al treilea set a pierdut puternic – 1:6.

La femei, în primul tur al competiției, Olga Govortsova nu a putut să o învingă pe americanca Valerie Glozman, deși a „luat” primul joc – 6:4.

În a doua, belarusa a ajuns la departajare, dar a pierdut tot setul cu scorul de 5:7.

Iar în jocul decisiv Olga a cedat practic fără luptă – 1:6.

Anterior, belarusa Irina Shimanovich (162) a trecut pe cea de-a 100-a rachetă de pe planetă, românca Jacqueline Christian – 6:3 și 6:1.

În turul doi, compatriota ei se va întâlni cu rusoaica Tatyana Prozorova (229), care a învins-o pe o altă bieloruză Iulia Gotovko (204).

Rețineți că meciurile din etapa principală a US Open vor avea loc la New York în perioada 28 august – 10 septembrie.

Anul acesta, fondul de premii al turneului a stabilit un record – 65 de milioane de dolari.

În 2022, această competiție între bărbați a fost câștigată de spaniolul Carlos Alcaraz, iar în rândul femeilor de tenismenul polonez Iga Swiatek.