Jucătorii echipei naționale austriece au ajuns în finala Campionatului European din 2024

Naționala Austriei a ajuns în finala Campionatului European de Fotbal.

Acest lucru s-a întâmplat după un alt meci din cadrul calificărilor pentru viitorul Euro, în care echipa europeană a jucat în deplasare împotriva azervei.

Lupta a avut loc pe 16 octombrie la Baku. Austria a obținut o victorie minimă – 1:0.

Să observăm că singurul gol din meci a fost marcat la începutul reprizei secunde din penalty – Marcel Sabitzer a transformat lovitura de pedeapsă.

Și în al doilea meci din Grupa F de la Bruxelles, echipele Belgiei și Suediei au jucat prima repriză.

Repriza a doua nu a avut loc din cauza unui incident pe care autoritățile belgiene l-au descris drept un atac terorist.

Cert este că un anumit cetățean tunisian a deschis focul la Bruxelles, ucigând doi fani suedezi și rănind mai multe persoane. Încă îl caută.

Meciul dintre belgieni și suedezi a fost oprit, iar spectatorii nu au fost lăsați să iasă din stadion timp de câteva ore din motive de siguranță.

Apropo, după prima repriză scorul în joc a fost egal – 1:1.

În același timp, confruntarea s-a dovedit a fi foarte incitantă, cu abundență de momente periculoase, multe contraatacuri strălucitoare la viteză mare.

Pe lângă echipa austriac, Franța, Portugalia, Spania, Scoția și Turcia au ajuns în finala Campionatului European.