Jucătorii Karabakh aproape că au creat o altă senzație în League of Legends, dar Bayer a revenit

Primele meciuri din faza de 1/8 de finală au avut loc în Europa League. Surpriza principală ar putea fi din nou „Karabahul” azer.

La Baku, această echipă, care anterior îl eliminase senzațional pe portughezul Braga de la turneu, s-a întâlnit cu germanul Bayer, care făcea salturi spre campionatul din Germania.

O senzație s-ar fi putut întâmpla și în această confruntare – după prima repriză, Qarabag s-a impus cu scorul de 2:0.

Jucătorii de la Leverkusen au reușit însă să riposteze în a doua jumătate a confruntării, reducând meciul la egalitate.

Rezultatul întâlnirii este 2:2. Yassin Benzia (minutul 26) și Juninho (45+2) au marcat pentru Qarabag.

În replică, am primit două goluri de la Florian Wirtz (70) și Patrick Schick (90+2).

Să remarcăm că golul clubului azer din acest meci a fost apărat de portarul echipei naționale ruse Andrey Lunev, care, de altfel, a reușit anterior să joace pentru Bayer.

În meciurile rămase din optimile de finală ale Europa League, notăm trei victorii zdrobitoare: Roma împotriva Brighton (4:0), Liverpool împotriva Sparta Praga pe terenul său (5:1) și Marsilia împotriva Villarreal „(4: 0).

Și iată cum au jucat alte echipe: Benfica – Glasgow – 2:2, Milano – Slavia Praga – 4:2, Freiburg – West Ham – 1:0.

Anterior, încă doi participanți la 1/4 de finală ale Ligii Campionilor.