Jucătorul de șah din Belarus a devenit al doilea la Campionatele Europene din Slovacia

Belarusul a devenit un câștigător la Campionatul European de șah.

Campionatul European de șah pentru tineret a avut loc la Bratislava, Slovacia. Participantul din Belarus Olga Badelko a fost în primii trei. Acest lucru a fost raportat de Ministerul Sportului și Turismului.

Olga a concurat la categoria fete sub 18 ani și a reușit să marcheze 7,5 puncte. Acest rezultat i-a permis belarusului să ocupe locul doi.

Prima a fost poloneza Alicia Slivicka. Ea a câștigat 8 victorii și a suferit o înfrângere. Doar belarusul a reușit să o învingă pe campioană.

În total, cel puțin 1,3 mii de jucători de șah din 48 de țări au participat la turneu.

În perioada 15-19 august, în Palatul Sporturilor din Capitală se vor desfășura Campionatul Mondial de șah rapid și Blitz-ul printre cadeți.