Jucătorul de tenis din Belarus Egor Gerasimov a câștigat la startul turneului de la Sofia

Pe 3 februarie, tenismenul belarus Egor Gerasimov (ATP 161) a câștigat la startul turneului de la Sofia (Bulgaria).

În primul tur al calificărilor, adversarul belarusului a fost sportivul italian Andrea Arnaboldi (ATR 175). Gerasimov a câștigat în două seturi cu scorul de 6:3, 7:6 (7:3).

Acum tenismenul din Belarus se confruntă cu un meci decisiv pentru a ajunge la tabloul principal al turneului din capitala Bulgariei. Gerasimov va juca cu un alt italian – Stefano Travaglia (ATP 123).

Anterior, am raportat că liderul echipei de tenis de masă din Belarus a reușit să ajungă în finala Cupei Europei Top 16 de la Montreux (Elveția). Meciul decisiv al acestui turneu va avea loc în această seară – adversarul lui Samsonov va fi reprezentantul Germaniei Dmitri Ovcharov.