Jucătorul de tenis din Belarus Yaroslav Shilo nu a reușit să ajungă în tabloul principal al Cupei Kremlinului

La Moscova a început turneul de tenis de categoria Premier, Cupa Kremlinului. În meciul decisiv al calificării la simplu masculin, belarusul Yaroslav Shilo (numărul mondial 437) a pierdut într-o luptă amară în fața tenismenului sârb Pede Krstin (262) – 6:4, 6:7 (3:7), 4:6 și nu a putut trece la etapa principală a turneului. În primul tur de calificare, Yaroslav Shilo l-a învins pe rusul Vladimir Polyakov (851) – 7:6 (7:3), 6:1, iar apoi l-a învins pe reprezentantul Moldovei Radu Albot (190) – 6:4, 6:4. Anterior, un alt belarus Egor Gerasimov (233) a renunțat la lupta pentru intrarea în tabloul principal de simplu, pierzând cu Krstin în turul doi în două seturi – 4:6, 3:6.

Doi tenismeni din Belarus vor juca la dublu la Moscova. Partenerul lui Alexander Bury va fi Malek Jaziri din Tunisia, iar Sergey Betov va cânta în tandem cu rusul Mikhail Elgin.

Două reprezentanți ai Belarusului vor juca în tabloul principal al probei de simplu feminin: Alexandra Sasnovich, pe locul 94 în clasamentul mondial, și Olga Govortsova, care se află pe locul 150. Ambii bieloruși vor întâlni câștigătorii fazei de calificare în primul tur de simplu.

Fondul total de premii al Cupei Kremlinului din acest an este de peste 1,5 milioane de dolari. Competiția din capitala Federației Ruse se va încheia pe 19 octombrie.