Jucătorul de tenis polonez a câștigat US Open

A fost stabilită câștigătoarea US Open la simplu feminin.

Trofeul ultimului turneu de Grand Slam din acest an a fost câștigat de numărul unu mondial, poloneza Iga Szwiatek.

În meciul final de pe terenul din New York, aceasta a învins-o pe reprezentanta tunisiană Ons Jabeur (locul cinci în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă).

Apropo, în semifinale, Szwiatek a învins-o pe bielorusa Aryna Sabalenka – 3:6, 6:1, 6:4.

În ceea ce privește confruntarea cu cea de-a cincea rachetă a lumii, tenismenul polonez a avut nevoie de două seturi pentru a câștiga – 6:2, 7:6 (7:5).

Jocul decisiv din aceste competiții dintre Polonia și Tunisia a durat 1 oră și 52 de minute.

Rețineți că Iga Swiatek, în vârstă de 21 de ani, a câștigat a treia victorie la turneele de Grand Slam din carieră.

Anterior, ea a devenit câștigătoarea Roland Garros – în acest an și în 2020.

Mai are și o altă realizare interesantă: poloneza a doborât recordul legendarei Venus Williams pentru cele mai multe victorii consecutive în secolul XXI – 37.

Atleta tunisiană, Ons Jabeur, în vârstă de 28 de ani, a jucat în finala unui turneu de Grand Slam pentru a doua oară în carieră.

Anterior, ea a pierdut în finala de la Wimbledon în fața jucătoarei kazahe de tenis Elena Rybakina.