Jucătorul rus de hochei Ovechkin a stabilit un record NHL

În următorul meci al Ligii Naționale de Hochei, clubul celebrului rus Alexander Ovechkin, Washington, a jucat în deplasare cu Detroit.

Oaspeții au câștigat, înscriind două goluri și primind un gol. Scorul final al întâlnirii este 2:1.

În cadrul echipei capitalei, Dylan Strome (minutul 38) și Alexander Ovechkin (minutul 40) s-au remarcat cu lovituri precise.

Patrick Kane a marcat singurul gol pentru gazde. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 60.

Rusul, care a marcat al 30-lea gol în acest sezon NHL, a stabilit un record pentru campionatul obișnuit.

Cert este că a făcut asta pentru a 18-a oară, doborând recordul anterior de 17 sezoane cu 30 de goluri, deținut de atacantul canadian Mike Gartner.

Și în total, Ovechkin are acum 852 de goluri în campionatele regulate NHL.

Potrivit acestui indicator, un singur jucător de hochei este în fața lui – legendarul Wayne Gretzky (894 de goluri).

În plus, rusul are 129 de goluri ale victoriei. Deținătorul recordului, cehul Jaromir Jagr, are 135 de astfel de goluri.

Anterior, Yegor Sharangovich l-a învins pe belarus în NHL.