Judocii din Belarus au adus medalii de la Tbilisi

Judocii din Belarus au câștigat medalii la turneul Grand Prix de la Tbilisi. Competiția a avut loc în capitala Georgiei în perioada 29-31 martie.

Cinci lupte la categoria peste 100 kg au fost susținute de Alexander Vachowiak. Abia în finală a pierdut în fața georgianului Levan Matiashvili. Astfel, belarusul a câștigat argint.

Marina Slutskaya, care a concurat la categoria peste 78 kg, a luat medalia de bronz. Ea a pierdut cu Rochelle Nunez din Portugalia pentru a ajunge în finală.

Dar s-a dovedit a fi mai puternică decât franțuzoaica Anna Fatoumata M’Bairu și, în consecință, a urcat pe podium.

Judoiştii din Belarus au ocupat locul 12 la proba pe echipe. Pe primul – francezii, pe al doilea – sportivi georgieni, pe al treilea – reprezentanți ai Olandei.