Kaplina a ajuns pe locul cinci la sprintul la Campionatele Mondiale de biatlon pentru juniori

Astăzi, 20 februarie, la Răubichi a avut loc o cursă de sprint de 6 kilometri între fete, în cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon pentru juniori.

Belarusa Daria Blashko (SDUSHOR „Dynamo”) a fost prima, australianca Julia Schweiger a terminat pe locul doi cu un diferență de 5,5 secunde, biatleta norvegiană Ingrid Tandrevold a fost pe locul trei, ea a fost la 6,2 secunde în spatele câștigătoarei. Rusoaica Elizaveta Kaplina a ajuns pe locul cinci (+17,6 secunde).

După cursă, Daria Blashko a mulțumit antrenorilor și echipei sale pentru munca coordonată. Fata a remarcat că acum 2 zile a fost mult mai dificil, nu totul a funcționat, dar astăzi totul a ieșit cu mult mai bine.

Să vă reamintim că programul de campionat va continua și astăzi de la ora 13.30 cu o cursă de sprint în rândul băieților sub 19 ani.