KHL. Dinamo Minsk a învins Soci

În următorul meci al Ligii Continentale de Hochei, Dynamo Minsk a obținut o victorie dificilă. Zubrs li s-a opus HC Soci.

Adversarii nu și-au dezvăluit cei mai puternici în timpul principal al jocului. Prima perioadă s-a încheiat cu scorul 1:1, alb-albaștrii au pierdut-o pe a doua (0:1), iar pe a treia au câștigat-o (1:0). În prelungiri, bielorușii au pus ultima tușă echipei Soci – 1:0.

Astfel, scorul general al unui meci foarte dificil pentru „Bizoni” este 3:2.

Este de remarcat faptul că jucătorii de hochei din Soci au fost primii care au marcat în acest meci – Serghei Shmelev a marcat pucul în minutul 8.

Belarusii și-au recăpătat echilibrul zece minute mai târziu, grație unui șut precis al lui Stepan Falkouski.

În a doua perioadă, spectatorii au văzut un singur gol marcat – golul a fost marcat de fostul jucător de la Yunost Minsk Dmitry Kolgotin. Leoparzii au preluat conducerea.

În a treia perioadă a jocului, Zimbrii au egalat scorul prin eforturile lui Zach Mitchell. Nu s-au mai marcat goluri.

Cu un minut înainte de finalul prelungirilor, Roman Gorbunov l-a supărat pe portarul Sociului și a pecetluit astfel victoria lui Dinamo.