KHL. Dinamo Minsk a învins Spartak Moscova

În cadrul următoarei runde a campionatului obișnuit al Ligii continentale de hochei de la Minsk, jucătorii din localul Dynamo și Moscow Spartak și-au încrucișat bastoanele.

Gazdele nu le-au primit cu căldură oaspeților eminenti, aruncând trei goluri în poartă și primind doar unul singur.

Astfel, clubul din Belarus l-a învins pe unul dintre liderii Conferinței de Vest KHL cu scorul de 3:1.

Apropo, la sfârșitul lunii decembrie echipele s-au jucat de două ori, iar apoi „roș-albii” au sărbătorit victoria în ambele meciuri.

În ceea ce privește întâlnirea de la Minsk Arena, publicul a văzut primul gol marcat de dinamovistul Alexander Volkov în minutul 15.

Cu aproximativ un minut înainte de finalul perioadei, Volkov a marcat al doilea, iar asistenții au fost aceiași jucători ca și cu primul său gol – Tanner Fritz și Sam Enas.

A existat o secetă de goluri în cele doua douăzeci de minute. Dar la începutul celui de-al treilea, „Zubri” a adus scorul la unul mare – Vadim Moroz a marcat al treilea gol.

Moscoviții au revenit cu un gol – hocheiștii Spartak au făcut asta cu câteva secunde înainte de finalul confruntării.

Numerele finale de pe tabela de marcaj sunt 3:1 în favoarea echipei Minsk.

Această victorie a fost a treia a lui Dinamo în ultimele patru meciuri ale clubului, dar „roș-albii” au suferit a patra înfrângere la rând.

În prezent, „albaștrii” din capitala Belarusului se află pe locul 8 în clasamentul KHL Western Conference cu 47 de puncte.

Anterior Dinamo Minsk la Amur Khabarovsk.