KHL. Dinamo Minsk a jucat fără succes cu Salavat Yulaev Ufa

În următorul meci al Ligii Continentale de Hochei, Dynamo Minsk a găzduit oaspeți de la Ufa – Salavat Yulaev.

În ciuda faptului că „Zubri” au marcat trei goluri, au primit și mai multe – cinci. Scorul final al confruntării este 3:5 (2:2, 0:1, 1:2). Victorie pentru Salavat.

La începutul meciului, oaspeții au deschis scorul – Markus Granlund a marcat.

Chiar înainte de mijlocul primului segment al jocului, echipa Minsk a ratat al doilea gol – acesta a fost marcat de jucătorul național de hochei al Belarus Jeff Platt.

Un minut mai târziu, clubul din capitala Belarusului a redus scorul – Adam Almqvist a marcat.

Cu trei minute înainte de finalul perioadei, „Zubrii” au transformat majoritatea – Pavel Varfolomeev a egalat numerele de pe tabela de marcaj.

Dar în următoarele douăzeci de minute, oaspeții au profitat cu succes de majoritate – un șut precis al lui Sakari Manninen a adus echipa Ufa în avantaj.

Astfel s-a încheiat a doua perioadă. Iar finalul a început cu eliminarea jucătorului de hochei al gazdelor și transformarea majorității de către Salavat – golul a fost marcat de Danil Bashkirov.

Minsk-ul a reușit să înscrie din nou – 3:4. În ultimul minut, l-au înlocuit pe portar cu un al șaselea jucător – și au introdus un gol gol de la Dinar Khafizulin.

Astfel, hocheiștii din capitala Bashkortostanului au câștigat acest joc cu scorul de 5:3.