KHL. Dinamo Minsk a pierdut în fața Sociului într-o luptă amară, suferind a treia înfrângere la începutul sezonului

Pe 6 august, clubul de hochei Dynamo-Minsk a pierdut în deplasare cu Soci într-un meci din campionatul KHL cu scorul de 4:5.

Aceasta este deja a treia înfrângere a echipei Dynamo a capitalei în noul sezon KHL. Echipa a pierdut primul meci în fața lui Neftekhimik de la Nijnekamsk cu scorul de 2:4, iar al doilea meci în fața coechipierilor din Moscova cu scorul de 2:3.

„Zubrii” au început bine jocul, înscriind un joc de putere în minutul 4 (Stepanov). Cinci minute mai târziu, oaspeții înșiși au fost expulzați, iar echipa Soci a egalat scorul (Shmelev).

La începutul celei de-a doua treimi, Shmelev a marcat o dublă, dar oaspeții au reușit să recâștige (Evenko) și chiar să preia conducerea (Pare).

La finalul perioadei, gazdele au restabilit echilibrul (Ellis) – 3:3.

În a treia perioadă, echipa Soci a mai lovit de două ori echipa Minsk (Kaletnik, Arkhipov), Dinamo a răspuns cu un puc (Pulkkinen).

Minsk-ul va juca cel de-al patrulea meci duminică, 8 septembrie, în deplasare cu Spartak Moscova.