KHL. Dinamo Minsk l-a învins pe Sibir

În următorul meci al Ligii continentale de hochei, Dynamo Minsk a câștigat o altă victorie.

De data aceasta, „Zubri” l-a învins acasă pe Novosibirsk „Sibir”. Au marcat patru goluri împotriva oaspeților și au primit un gol în propria poartă. Rezultatul este 4:1.

Serghei Kuznetsov a deschis scorul în această confruntare în minutul 15. Și a făcut asta când „albaștrii” jucau în minoritate.

În a doua perioadă, echipa Minsk a devenit și mai activă, depășind de 3 ori adversarul la numărul de lovituri.

Dar spectatorii nu au văzut niciun gol marcat în această perioadă de timp. Dar am văzut patru deodată în ultimele 20 de minute ale jocului.

În același timp, Nikita Pyshkaylo de la Dynamo a marcat două goluri în decurs de 6 minute, punând numerele 3:0 pe tabela de marcaj.

Oaspeții au reușit să primească un gol înapoi când au jucat în format cinci la trei.

Mai târziu, încercând să înscrie mai mult și, aparent, sperând să se egaleze, siberienii și-au înlocuit portarul cu un al șaselea jucător de câmp.

Fundașul lor Cody Curran a folosit această împrejurare în favoarea Zimbrilor – a aruncat pucul în poarta goală.

Astfel, Dinamo a învins Siberia cu scorul de 4:1. Sunt încă pe locul 8 în clasamentul Conferinței de Vest.

Anterior, belarusul Sharangovich „Calgary” a câștigat meciul NHL.