KHL. Episodul final. SKA l-a învins pe CSKA

Seria finală a Conferinței de Vest KHL continuă. Prima victorie a fost câștigată de jucătorii de hochei SKA din Sankt Petersburg.

Înainte de acest meci, echipa Sankt Petersburg a pierdut de două ori la rând cu CSKA Moscova, jucând în deplasare. Un meci s-a încheiat cu scorul de 1:2, al doilea cu scorul de 1:3.

A treia confruntare a avut loc în orașul de pe Neva. După prima perioadă, gazdele au fost inferioare – cu o secundă înainte de pauză, Pavel Karnaukhov a marcat pucul.

Datorită eforturilor lui Alexander Barabanov, la mijlocul celor 20 de minute de joc scorul a fost egalat. Numerele 1:1 au fost pe tabela de marcaj pe parcursul a treia perioadă.

În minutul 13 de prelungiri, atacantul SKA Nikolai Prokhorkin a marcat golul victoriei. Echipa din Sankt Petersburg a câștigat cu 2:1. Astfel, în seria de până la patru victorii s-a stabilit un scor similar: două victorii pentru moscoviți împotriva uneia pentru SKA.

Următoarea întâlnire dintre echipe va avea loc la Sankt Petersburg pe 3 aprilie, apoi pe 5 aprilie la Moscova.