KHL. În playoff, Avangard a câștigat prima lor victorie în fața Lokomotivului

Miercuri seara, a avut loc o altă confruntare între Yaroslavl Lokomotiv și Omsk Avangard, în cadrul playoff-ului KHL.

Echipele s-au întâlnit pentru a treia oară în această etapă a Cupei Gagarin. Anterioarele două jocuri – la Omsk – au fost câștigate de „lucrătorii căilor ferate”.

Și în ultima dintre aceste întâlniri, Loko a provocat o dezamăgire completă, măturând Avangard ca o locomotivă – 7:0.

După aceasta, antrenorul principal al lui Hawks, Mikhail Kravets, a fost concediat.

Ieri, 20 martie, Omsk a obținut în sfârșit victoria asupra Iaroslavlului, reducând astfel diferența din serie – 1:2.

Acest meci s-a dovedit a fi foarte dificil și pentru oaspeți – timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate (1:1).

Pentru Avangard, Semyon Chistyakov a marcat cu o aruncare precisă, iar Stepan Nikulin a marcat pentru Loko. Ambele goluri s-au petrecut în prima perioadă a meciului.

Prelungirile nu erau destinate să fie lungi – la doar două minute și jumătate după ce au început, jucătorul de hochei al echipei Omsk, Reed Boucher, a pus ultima tușă.

Astfel, Yaroslavl a pierdut cu Omsk (1:2), iar scorul total al meciului până la 4 victorii este acum 2:1 în favoarea Lokomotivului.

Următoarea luptă dintre acești rivali este programată vineri, 22 martie.

Cei doi au jucat anterior unul împotriva celuilalt în NHL.