Kruchinkina a câștigat argint în prima cursă pentru Belarus

Debutanta echipei de biatlon din Belarus, Irina Kruchinkina, a câștigat argintul la prima ei performanță la echipa națională.. Acest lucru s-a întâmplat la Hydra, Suedia, la prima etapă a Cupei IBU.

Anterior, biatletul de 23 de ani a concurat pentru Rusia. La cursele anterioare, a alergat 7,5 km în 23 de minute și 52 de secunde. În același timp, Irina a închis toate cele 10 ținte.

Iar gazda competiției, Ingele Andersson, a câștigat în această etapă. Era cu 8 secunde înaintea lui Kruchinkina. Medaliile de bronz au revenit rusoaicei Anastasia Morozova, care a pierdut 32,9 secunde în fața liderului.

Anterior în Hydra. Cel mai bun dintre bieloruși a fost Viktor Krivko – locul 19. Rusul Anton Babikov a câștigat sprintul.