La etapa Cupei Mondiale, bielorusa Daria Domracheva a ocupat locul 12 în cursa de urmărire

Belarusul în cursa de urmărire de zece kilometri cu 4 linii de tragere la Cupa Mondială de biatlon desfășurată la Ruhpolding (Germania) s-a aflat pe locul 12.

Se raportează că cea mai bună dintre biatleții care au reprezentat țara noastră a fost Nadezhda Skardino, care a finalizat cu succes toate sesiunile de tragere și a ocupat în cele din urmă locul 9 cu un rezultat de un minut și 13,4 secunde. O altă reprezentantă a țării noastre, Nadejda Pisareva, a ajuns pe locul 52, la cinci minute și 29,1 secunde în spatele liderului cursei, făcând 2 greșeli.

Câștigătoarea acestei curse de urmărire a fost numită Gabriela Soukalova, biatletă din Cehia, al cărei timp a fost de 30 de minute și 39,8 secunde. cu fotografiere excelentă la toate nivelurile. Pe locul doi s-a clasat Tura Berger din Norvegia, iar pe locul trei i-a revenit Kaisa Mäkäräinen, o atletă finlandeză.

Ulterior, a avut loc o cursă masculină de doisprezece kilometri și jumătate, în care au concurat 3 persoane pentru Belarus – Evgeniy Abramenko, precum și atletul Vladimir Chepelin și biatletul Serghei Novikov.