La Grodno, oaspeții de la Mozyr au fost supărați: Neman a jucat cu Slavia

După cinci meciuri fără victorii, echipa de fotbal Grodno „Neman” a sărbătorit în sfârșit Victoria.

Slavia de la Mozyr a fost învinsă, încasând două goluri fără răspuns.

Meciul din cadrul etapei a 24-a a campionatului de fotbal din Belarus a avut loc la Grodno. Prima repriză s-a încheiat la egalitate fără goluri.

După pauză – în minutul 77 – a fost acordat un penalty oaspeților. A fost implementat de Egor Zubovich.

La scurt timp – în minutul 83 – Roman Pasevich a dublat avantajul gazdelor. După cum sa dovedit, el a stabilit scorul final în acest joc.

În etapa a 24-a, Dynamo Brest s-a întâlnit anterior cu Dnepr Mogilev și l-a învins pe adversar cu 4:0.

Dar „Dinamo” capitalei a înscris o remiză fără gol în deplasare cu „Vitebsk”, la fel ca BATE pe drumul de la Slutsk cu echipa locală cu același nume.

„Torpila” de la Zhodino a luptat cu „Gomel” – 1:1. Șahtior Soligorsk a învins Minsk cu scorul de 2:1.

Energetik-BGU a capitalei a pierdut cu Arsenal de la Dzerjinsk (0:1), iar Isloch a învins-o pe Belshina Bobruisk (2:0).

În prezent, clasamentul este condus de Dynamo Minsk (47 de puncte), Shakhtar (46) și Energetik-BGU (45).